Se afișează postările cu eticheta Ganduri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ganduri. Afișați toate postările

13 ianuarie 2014

Din 2013 culese

 Si daca ar fi sa fac o retrospectiva a anului care tocmai a trecut, 2013 mi-a reamintit si invatat :

1. Esti ceea ce mananci, nu fi indolent cand e vorba de sanatatea ta. 
2. Te poti scapa de televizor, o sa ai de castigat. 
3. Gaseste-ti o pasiune. O sa devii alt om. 
4. Fructele sunt cele mai vii alimente, hraneste-te cu ele. 
5. Petrece mai mult timp in natura, vei fi mai relaxat si plin de energie. 
6. Miscarea e Viata. Nu lasa sa treaca ziua fara sa faci sport. 
7. Lumea e exact asa cum o vezi tu. 
8. Azi ai argumente pro si contra pentru orice situatie. Asculta-ti intuitia. 
9. Legea rezonantei nu doarme niciodata. Fa bine. 
10. Intotdeauna pe cat investesti asa esti rasplatit. 
11. Cu un zambet si o vorba buna poti sa vindeci orice moment. 
12. Esti in stare de orice, daca ai o motivatie pe masura. 
13. Petrece mai mult timp cu tine, o sa vezi ca niciodata nu esti singur. 
14. Pe cat de mare ti-e galeata, pe atat de mare e si gaura. 
15. Nu astepta momentul perfect. Oportunitatile le creezi tu, sau nu vin deloc. 
16. Daca ar fi usor, toti ar face-o. 
17. Dezvoltarea ta continua face diferenta. (intr-o lume a mediocritatii) 
18. Dieta iti afecteaza starea de spirit. Mananca sanatos. 
19. Daruind mai mult, vei avea mai mult. 
20. Fii recunoscator. 
21. Iubeste. 
22. ... 
23. ... 
Si ar fi multe altele, te rog pe tine cititorule sa completezi lista dupa bunul plac si propria experienta :)

12 ianuarie 2014

Zona de confort, in, sau in afara ei?

Zona de confort putem spune ca e acea zona unde "apa e calduta", in care individul dezvolta o serie de comportamente care nu necesita prea mare efort nici mental, intelectual, fizic sau de alta natura, comportamente care nu genereaza risc si care duc de obicei la un rezultat obisnuit.

Aceia dintre voi care se ocupa de propria dezvoltare personala, ati citit carti de specialitate, sau ati fost la diferite congrese, cursuri, cunoasteti sintagma "Viata ta incepe dincolo de zona de confort".
Ei bine, nu e chiar asa.

Odata iesit din zona de confort a mediocritatii, a fricii, comoditatii, depresiei ( cum arata si desenul ) intri intr-o zona de "tampon" dintre 2 zone de confort. Acolo se decide totul. Te afli in aceasta zona pt scurta vreme, timp in care deprinzi noi abilitati pentru noua zona de confort.Noua ta zona de confort poate fi cea in care tu faci sport zilnic, citesti carti, te rogi sau meditezi, iti pui teluri, traiesti cu pasiune, esti pozitiv, increzator samd. Daca cultivi aceste deprinderi in tine, in scurt timp vor deveni zona ta confort.

Asadar, eu as spune "Viata ta e mereu in zona de confort". Intrebarea nu e daca te afli in zona de confort ci mai degraba in care zona de confort de afli?

11 ianuarie 2014

Fragmente..

Traim vremuri tulburi. Totul se misca cu o viteza ametitoare, in primul rand in capul nostru, mai apoi ca rezultat direct si in afara lui. In aceste conditii cand vine vorba de luarea unui DECIZII oamenii clacheaza, deoarece orice informatie e supusa manipularii si contrainformatiei. "Sa imi vaccinez copilul ori nu? Dieta vegetariana e mai sanatoasa ori nu? E momentul sa pun bani la ciorap sau sa investesc?"

 Cand se lanseaza o informatie, un adevar, intr-una din directii, apar si alte "adevaruri" in directie opusa. Totul devine un talmes balmes fara sfarsit. Ei bine, pentru toatea astea aveti in voi micul sufletel sau INTUITIA, care va poate ajuta sa luati decizia buna...sau in cel mai rau caz e o manipulare din partea propriului EU. sâc!

PS La multi ani cu multa iubire, va urez tuturor. Chiar daca nu am scris de mult timp, acest blog este casa mea, si e plina de lucruri frumoase asupra carora revin mereu cu bucurie si meditez.

2 iulie 2009

De ce?

Ieri mi-am pus aceasta intrebare in timp ce bagam in mine cateva pastile naturiste de la Plafar cica cura pentur slabit. Nu e grava situatia, totusi am vrut sa le incerc sa vad ce efect au. Au trecut vreo 2 saptamani si pana acu ioc rezultat concret la masurare. Apoi m-a traznit aceasta intrebare. De ce suntem, noi oamenii, mereu in cautare de solutii cu minim de efort, comode? De ce mereu vrem sa o luam pe scurtatura, sa driblam, sa fentam? E mai usor sa iei niste pastile decat sa mergi la sala sau la fuga sau la un bazin de inot. Acesta e doar un exemplu pentru a ilustra aceasta idee. Dar cum ramane cu acele lucruri pe care le consideram importante pentru noi si procedam la fel. Cautam sa taiem curba, sa ramanem mereu in apa calduta.
Se spune ca vaporul e in siguranta in port, dar nu pentru asta a fost creat.
De ce vaporul nostru e mai mereu in port, ce ziceti?

25 iunie 2009

Pentru ce?

Telefonul mobil a fost creat pentru comunicatii personale la mare distanta.
Lanterna a fost creata cu scopul de a lumina o zona unde nu este lumina.
Automobilul au fost creat pentru a ajunge dintr-un punct A intr-un punct B mai rapid si mai confortabil.
Compact discul a fost creat pentru a stoca anumite date in format digital.
Ma gandeam asa...Omul pentru ce a fost creat?

19 iunie 2009

Modul de a privi lucrurile

When you change...the way of look at things / The things you look at change. - Wayne Dyer
Cand vei schimba...modul de a privi lucrurile / Lucrurile se vor schimba.


Iata o afirmatie care pe mine m-a schimbat foarte mult in ultima perioada ( de vreo 2 ani incoace). Carti motivationale, carti spirituale, lideri spirituali, filozofi, doctori in psihologie sau cei care studiaza fizica cuantica au spun acest lucru fiecare la momentul lui si in felul lui, dar esenta este aceeasi. Nu doar ca am citit in carti sau am vazut documentare despre acest lucru, ci cel mai important e ca l-am experimentat pe pielea mea, e experienta.
De exemplu daca vrei sa ma superi cu ceva, greu iti va reusi. Nici nu imi mai aduc aminte cand am fost suparat ultima oara, desi daca vreau pot sa imi gasesc motive destule crede-ma. Daca totusi ma supar sau ma enervez, ca nici eu nu's perfect, nu tine mai mult de 3 minute.
Iar acest lucru nu a fost mereu asa. Cei care ma cunosc de mai multa vreme pot sa confirme. Ba mai mult, eram primul la care ii sarea mustaru aproape in orice situatie.
Ce s-a schimbat? Modul in care privesc lucrurile. Perceptia asupra lucrurilor,evenimentelor.
Traiesc eu intr-un univers prietenos sau ostil? Care este? Este un univers plin de ostilitate si furie, in care oamenii vor sa se urasca si sa se omoare intre ei? Asta e ceea ce vezi? Deoarece daca tu incepi sa vezi lumea in acest fel, exact asta vei creea pentru tine in viata.
Propunerea mea, provocarea mea pentru tine este sa schimbi modul in care privesti lucrurile, si sa nu uiti ca persista acele lucruri in viata ta carora le opui rezistenta. Ai un gand negativ, s-a intamplat ceva nasol in viata ta, cel mai simplu mod de a scapa de acel gand e sa nu opui rezistenta, sa ii dai drumul. Nu te mai gandi la el.
Si nu e un lucru usor, si nu iti va iesi din prima, pentru ca acolo in spate e acel gand si acele experiente care iti spun ca treburile nu stau chiar asa si nu e atat de simplu. Inclusiv si modul in care ai fost crescut de catre societate iti spune cu totul altceva. Ceea ce vezi cu ochii iti spune altceva. Cum sa nu ai astfel de ganduri?
La care un Maestru ti-ar raspunde, sa il citez pe ND Walsch, asa cum a facut-o fiecare Maestru de'a lungul timpului : Nu judeca dupa aparente!!

15 iunie 2009

Incomoditatea ca provocare

Iata un raspuns la postarea anterioara. Incomoditatea. Bineinteles, motivele pentru care nu facem ce ne-am propus, sunt multiple si bine intemeiate :). Frica de provocare, frica de responsabilitate, frica de a incerca lucruri noi, apatia, letargia, comoditatea, negativismul, dezinteresul, lipsa motivatiei. Astfel gasim tot felul de obiectii, ca la asta ne pricepem bine. Desi probabil ti s-a intamplat si tie sa faci un lucru incomod..dupa care te-ai simtit al naibi de bine ca ti-ai depasit conditia si ai reusit, nu?! Sa folosesc un exemplu banal Furious Baco ( PortAventura, Spania ). E o masinarie care te catapulteaza in 3 sec la o viteza de 135km\h. Nu ai timp sa respiri, gura ti se usuca instantaneu si toata treaba dureaza cam 35 de sec. Crede-ma inainte sa urci iti pui cateva intrebari daca sa o faci sau nu, iar cand te-ai urcat te intrebi daca ai ales bine. Iar cand te dai jos iti spui "Asta a fost tot? Mai vreau!"
Din momentul in care ai facut acel lucru care credeai ca e incomod, te-ai incarcat cu energie si cu acel sentiment ca esti in stare sa o faci.
Sunt o serie de lucruri pe care oamenii le considera incomode sa le faca.
Sunt o serie de lucruri pe care cei din jur le considera incomode sa le faca.
Sunt o serie de lucuri pe care noi le consideram incomode sa le facem.
Ce se schimba, totusi, daca le facem?
Vom incepe sa fabricam mai putine obiectii, si probabil vom reintalni un prieten adevarat pe care ne putem sprijinii...e vorba despre puterea interioara. Cu aceasta putere interioara vom deveni mult mai energici.
Incerca sa faci acel lucru de care credeai ca te vei simti incomod sa il faci.
Dupa un timp ai sa observi ca te-ai obisnuit si il faci din placere.
Iar mai apoi, cauta o alta jucarie, o alta provocare.
Distractie placuta!

12 iunie 2009

Ce vor oamenii?!

Ce va doriti in viata? Daca vrei incerca sa iti raspunzi...si apoi mergem mai departe.
La o adunare de vreo 60 de persoane, cu varste intre 18 si 66 de ani, raspunsurile, in mare parte, au fost :
  • barbati : independenta financiara, evolutie personala, o anumita masina, barca etc.
  • femei : relatie de cuplu ideala, casa visurilor.
Independent financiar nu poti sa fi pentru ca esti dependent financiar, pentru ca societatea te obliga, pentru ca traim intr-o lume a comparatiilor. Independet financiar e gorila din padure de exemplu.
Evolutia personala e un proces care nu se termina niciodata. Adica nu poti afirma ca ai ajuns intr-un punct in care sa spui STOP. De aici nu mai pot evolua, le stiu pe toate, am ajuns la capatul evolutiei.
Relatia de cuplu ideala. Barbatul ( femeia ) e exact cum ti-ai dorit. Are 1.80 , e blond, e fit, se imbraca bine..."doar negii aia de pe mana daca nu i-ar avea" , "nu ii creste unghia de la degetu mare". Cu ce va trebui sa traiesti de acu' incolo? Cu acel 1% ce nu iti convine. Restu de 99 % se transforma in firesc.

Daca Dumnezeul tau ti-ar spune "Fiule, independenta financiara, evolutie personala absoluta si relatia de cuplu ideala nu se pot atinge".
Cum te-ai simti? Eu unul deja ma simt mai usurat. Cand te-ai impacat cu negii aia, pentru ca stii ca nu exista relatie de cuplu ideala, i-ai acceptat parca au si disparut.
Daca am accepta o astfel de abordare, nu ar fi mai simplu totul?
Porneste in viata dupa oricare din aceste 3 lucruri, si fa-o cu zambetul pe buze si bucura-te de calatorie, doar sa nu devine dependenta. Si sa nu uiti ce ti-a spus Dumnezeul tau.


9 iunie 2009

Metafizica

...si despre asta suna o mare parte a abordarilor mele pe acest blog. Concret, va zic sincer, nu am stiut cum se numeste, sau daca se poate incadra mai exact in vreun domeniu sau disciplina. Adevarul e ca nici nu prea am cautat. Sambata seara in schimb, am stat de vorba cu o persoana draga mie care citeste blogul si zicea ca ii place si ca abordez subiecte de metafizica. Pe moment nu am stiut ce sa ii raspund pentru ca nu am inteles exact ce inseamna metafizica.Aveam habar dar nu eram sigur.
Asa ca m-am uitat dupa si intr-adevar multe subiecte sunt legate oarecum si de metafizica.
Metafizica adreseaza gandirii intrebari de genul : "Care este natura realitatii?", "Exista Dumnezeu?", "Care este locul omului in Univers?"
Metafizicianul incearca sa clarifice notiunile prin care oameni inteleg lumea, incluzand existenta, notiuni de spatiu, timp, cauzalitate, posibilitate.
Mult mai recent, termenul metafizica a fost asociat pentru a caracteriza subiecte care sunt "deasupra" sau "in afara" acestei lumi fizice.
Conceptul de metafizica semnifica ceea ce este dincolo de fizica, de fizicalitatea lumii inconjuratoare si, deci, dincolo de real sau experimental.
Da, cred ca sunt subiecte legate de metafizica pe blog :)

7 iunie 2009

Poezie de alegeri

Nu vreau sa protestez nici sa fac vreo scrisoare de intentie :).
Am ales totusi sa compun o poezie, pentru ca asa am simtit.
Curent folosit : Dadaism
Am scris cateva cifre la intamplare,vreo 20, pe o foaie.
Am intrat pe un articol despre politica si am scris cuvintele corespunzatoare cifrelor alese.
Apoi am deschis o carte despre vampiri, primita cadou de la Crina, si am facut acelasi lucru.
Am scris un cuvant din articolul despre politica si un cuvant din cartea cu vampiri.
Ce a iesit e destul de interesant si sugestiv, zic eu.

Neconstitutionala Yasmeen legea se rasuci
Mircea Geoana au lipit Consiliul rapid
Tarii vrut surse vampir
deliberat partial sentinta batrana
De decat a fost ar fi
De 17 gloantele PNL mica
Inceputul distanta Constitutionala faptul
Presedintele peste Senat sute
CSAT ani respecta salvare
Urmeaza moarte de parte
Nu totusi.

5 iunie 2009

Viata si Moarte / Adevar si Minciuna


Nu stiu daca e usor sau greu, daca se'ntelege sau nu dar faza e ca la asta m-am gandit..asa ca am scris-o. Nu e nici o filozofie la mijloc. Paote sa fi putin atent.
Suna cam asa :
Adevar si Minciuna.
Viata si Moarte.
Adevar este sinonim cu Viata. Adevar=Viata
Minciuna este sinonim Moartea. Minciuna=Moarte
Sa consideram urmatoarea ipostaza :
Moartea defapt nu exista.
Nu exista decat Viata,defapt.
Daca nu exista decat Viata, inseamna ca numai Adevar exista.
Daca nu exista decat Adevar, defapt Minciuna nici nu exista.
Sau defapt, Minciuna face parte din Adevar pentru ca numai Adevar exista =Viata.
Si daca nu exista decat Adevar,...oare consideram Minciună Adevarul altei persoane?
Oare aceasta parte a Adevarului o numim Minciuna?
Credinta si Adevarul unei persoane o numim Minciuna pentru ca nu este si Adevarul nostru? Sau pentru ca nu am experimentat acea parte a Adevarului?
Concluzia :
Am uitat ca defapt numai Adevar ( Viata ) exista.Asta e TOT!
Las-o mai moale! Caci numai Adevar exista.Asta e TOT!

4 iunie 2009

Gaura Neagra

- \ ..apasati butonul Start
- \ ..sistemul se initiaza, va rugam asteptati
- \ ..ati fost conectat cu succes
- \ ..bine ati venit
- \ ..se incarca programul de baza "Nu e destul", va rugam asteptati
- \ ..programul a fost incarcat cu succes
- \ ..[...]
- \ ..va felicitam ca utilizati programul nostru de peste 25 ani, tineti-o tot asa
- \ ..ATENTIUNE!! vierme detectat
- \ ..sursa : www.vreau-sa-aflu-adevarul.com / www.ce-este-viata.com
- \ ..va recomandam cu tarie sa parasiti zona, posibila infectare a sistemului
- \ ..echipa SOS intra in actiune
- \ ..nou program de entertainment initiat "Cercul Magic"
- \ ..va rugam apasati Play pentru incarcare



- \ ..robotizare reusita!

2 iunie 2009

Crezul

Cred in Dumnezeu,
Cred ca nimic nu e intamplator in viata,
Cred ca singura revolutie adevarata e cea interioara,
Cred ca fericirea te face de succes,
Cred ca cu totii una suntem,
Cred ca credinta muta muntii,
Cred ca viata va fi mai buna daca tu devii mai bun,
Cred ca scopul vietii este evolutia,
Cred ca dragostea e cea mai puternica energie din univers,
Cred ca gandurile devin realitate,
Cred ca nimic nu e imposibil,
Cred ca tu esti minunat,
Cred ca tu esti creator,
Cred ca tu alegi,
Eu nu cred, eu STIU!
sursa poza : Florin PhotoBlog

31 mai 2009

Joaca..

Viata e un joc. Stiu, poate e cam greu de acceptat dar asa e. Pentru ca e atat de simplu oameniilor le e greu sa creada, asta e paradoxul. Iar primul lucru care ti se spune cand vii din lume ( si nu cand vii pe lume ) e ca viata nu e nicidecum un joc. Acuma majoritatea au pierdut esenta jocului. Jocul nu e pentru ca sa ... puncte puncte am bani, independenta financiara, faima, casa, masini..nu vei fi niciodata fericit. Nu succesul te face fericit, ci fericirea te face de succes! Asta e cheia. Jocul e ca tu sa joci, nu pentru ceva anume, ci pentru ca iti place sa joci.Esti fericit ca joci jocul.Il joci din placere.
Tot ce vrei tu defapt e ca sa vezi emisiuni bune la televizor si eu stiu asta. Dar asta depinde de televizor? Daca ai o plasma super sa nu crezi ca nu vei vedea si emisiune naspa la tv. Sunt emisiuni bune si rele atat pe o plasma cat si pe un tv alb-negru vechi.
Asadar toata treaba e sa iti gasesti un teren de joaca, jucarii multe si parteneri de joaca cu care sa impartasesti bucuria jocului, nicidecum treaba nu e sa iti aduni cat mai multe jucarii.
Daca joci jocul ca sa ai, si nu iti place, sau fortezi crezand ca iti place, il joci degeaba. Hai sa descoperim bucuria jocului.
Sursa poza : Florin PhotoBlog

29 mai 2009

Vocea interioara

In aceasta mare a Sargaselor de inchipuire si inselatorie, cum pot spera eu sau oricine altcineva sa putem inota nestingheriti? Cu ce sa vedem, daca nu cu ochii? Cum pot scapa de propriile masti, cum imi pot sterge fardurile, cum pot ridica scutul otelit, inchide luminile studioului, amuti sunetele efectelor speciale si inchide camerele?...sa gasesc liniste intr-o discoteca, dragoste intr-un club de striptease? Sa citesc adevarul pe un promter tv, sa il vad trecand pe un ecran, sa il descopar pe ritmurile muzicii din mall-uri? Sa il vad in culori tipatoare la stiri, sa il aud in sunetele reale pe autostrada? Nu in vantul care a daramat muntii si dazradacinat stancile, nu in cutremur care a urmat si nici in vantul care s-a starnit dupa cutremur. Ci intr-o voce marunta. Nu in scrasnetul cauciucurilor, nici in cel al franelor, nici in urletele motoarelor de avioane si nici in suieratul sirenelor. Nu in plangerea tromboanelor, ritmul sacadat al tobelor sau in cantul vocilor de backround. Nu, doar in acea voce marunta - numai de-am putea-o auzi. - Malcom Muggeridge
Oare de ce nu auzim aceasta voce marunta, totusi cea mai puternica, cea care arata cine suntem noi cu adevarat? De ce nu putem sta goi, din punct de vedere sentimental, in fata altora?
Oare pentru ca Partidul te vrea tuns,roacăre?


19 mai 2009

Mici momente universale...

Ce ar fi sa vorbim putin despre lucrurile pe care le avem in comun noi oamenii. Sa punctam cateva asemanari decat diferentele dintre noi. Pentru ca tot ce auzi in ziua de azi vorbeste despre diferentele dintre noi. Media, politica vorbeste despre lucruri care ne separe care ne fac diferiti unii fata de altii. Asa opereaza clasa de sus,elita in orice societate...incerca sa divizeze restul populatiei, mentin o oarecare lupta, frica, panica intre clasa de mijloc si clasa muncitoare intre timp ce ei fura toti banii. Simplu si functionabil. Orice diferente, despre asta vor vorbi : religie, etnie, nationalitate, venituri, educatie, statut social, sexualitate etc orice doar sa se mentina o oarecare stare de conflict. Dar cum ramane cu acele mici asemanari, acele mici lucruri care le avem in comun, mici momente universale..pe care le experimentam fiecare dintre noi.
Ti s-a intamplat vreodata sa stai in mijlocul camerei ... si sa nu stii ce cauti defapt acolo? Sau ajungi in birou si te intrebi "Ma, ce naiba am vrut sa fac in birou?"
Sau ti s-a intamplat ca toata ziua de miercuri ... sa crezi ca defapt e joi? Pe parcursul intregii zile?
Ai visat vreodata ca te urmareste cineva si vrei sa fugi de el si numa' nu poti? E aproape in spatele tau, dar talpa parca ti'e lipita de asfalt si nu poti scapa?
Sau ai visat vreodata ca esti urmarit si te-ai cocoţat pe undeva sa scapi de ei, apoi te arunci ( din pom, de la etaj, casa scarii etc. ) si in picaj simti o furnicatura puternica in tot corpul si cand sa faci POC ... te trezesti din somn?
Ai incercat vreodata sa ridici un geamantan care ti-ai inchipuit ca e greu ... dar defapt nu a fost?
Ai calatorit vreodata cu trenul mai multe ore zbîţa zbîţa ( 4,5,10 ore ) si cand ai coborat din el ... aveai senzatia ca inca mai esti pe tren? Apoi intr-una din statii te uiti pe geam, pe linia alaturata un alt tren, apoi careva porneste ... si nu stii defapt care dintre ele a pornit?
Ai urcat vreodata pe scari si cand ai vrut sa faci ultimul pas ai crezut ca mai e o scara? Sau la fel cand cobori? "Pot sa jur ca a mai fost o treapta."
Ti s-a intamplat vreodata, in timp ce faci pipi sa iti vina sa stranuti? E groaznic, pentru ca iti dai seama ca nu poti sa o faci.
vezi George Carlin

18 mai 2009

Raidul ucigas!

Aseara stateam la calculator, ca in fiecare seara dealtfel, citeam diferite bloguri. Muzica cu volum redus, jaluzele trase, usa de la camera inchisa, fereastra deschisa usor totusi sa intre putin aer. Veioza de pe masa de birou face putina lumina cat sa vad ce bat in tastatura. Cu ochii in calculator si cu gandul dus intr-o alta lume, la un moment dat ma trezesc ca stau si ma uit la un tantar picat chiar sub veioza. Se zbatea. Incerca sa isi ia zborul...zzz...zzz...apoi BUF! Pica inapoi. Mi-a captat atentia incat m-am aplecat putin sa vad mai bine ce se intampla. Tantarul incerca sa prinda viata dar nu putea. Era picat pe spate. Se arunca parca din aripi sa poata sa se puna pe picioare..in zadar. Se zvarcolea, apoi a inceput sa dea din picioare in stanga dreapta..incerca sa respire dar nu putea. Sleit de puteri cedeaza si ramane nemiscat timp de cateva secunde. Mai apoi o ultima zvacnire, o ultima miscare dupa care picioarele si le impreuneaza..si caput. Normal ca toate acesta se datoreaza faptului ca am bagat Raid-ul in priza pentru ca era plin de tantari. Printr-o simpla comparatie, m-am gandit mai apoi, oare si viata omului e la fel? Stiu si sunt pe deplin de acord ca in viata e bine sa te ghidezi "totul depinde de mine". Daca nu incepi sa gandesti asa nu ajungi sa fi responsabil pentru nimic in viata. Dar..oare exista si altceva, altcineva care te poate influenta,te poate tine la pamant? Te zbati, te ridici, pici apoi iar te ridici si iarasi pici,te ridici. Desi tantarului i-am aratat o lume buna la mine si i-am oferit conditii caldura,lumina becului etc. iar mai apoi Raidul la omorat. Desigur nu eu..ci Raidul.
Oare, noi oamenii, traim oarecum la fel? Traim intr-o "camera" de acest gen? S-ar putea sa fie si "sistemul" de vina? Se poate ca cineva sa fi pus Raidul in priza si pentru noi?
Oricum, "o masca de gaz" sa simtim si altfel e necesar.

16 mai 2009

Confirmarea!

Dupa ce a fost condamnat la munca silnica pe viata pentru o fapta pe care nu a comis-o, dus intr-o inchisoare in care brutalitatile si crima fac parte din portia zilnica de pedeapsa, prezent doar fizic pentru ca gandul era liber, "Sunt si o sa raman curajos. Am sa lupt in ciuda si impotriva tuturor.", purtand in el, in anus, un tub de aluminiu gros cat degetul mare unde isi tinea banii, "A intrat foarte bine,pana sus.Face parte din mine. E viata mea, libertatea pe care o port in mine" , evadand impreuna cu 2 tovarasi pe o barca de la ocna unde a fost dus, ajuns pe o insula cu leprosi, infruntand toate pericolele in larg apoi strivit de stanci ajunge in Curacao unde primeste prima confirmare! din exterior ca DA, nimic nu a fost in zadar, totul e cu un rost, cu credinta si cu adevarul in mana va reusi...sa isi castige libertatea, sub toate formele ei.
Confirmarea vine de la un preot pe care l-a intalnit pe insula Curacao.
" - Vezi tu, fiule, de n-ai fi avut de urcat aceasta Golgota, niciodata n-ai fi putut sa te inalti atat de sus si sa te apropii atat de tare de adevarul lui Dumnezeu. Am sa iti spun mai mult : oamenii,sistemele, angrenajele acestei infioratoare masini care te-au strivit, creaturile fundamental rele care te-au torturat in diferite chipuri si ti-au provocat neajunsuri, ti-au facut cel mai mare serviciu cu putinta. Au trezit in tine o noua faptura, mai presus de prima, iar azi, daca ai simtul onoarei, al bunatatii, al milei, si energia necesara ca sa invingi toate obstacolele si sa devii o fiinta superioara, le-o datorezi lor. Acele ganduri de razbunare, de a-l pedepsi pe fiecare dupa raul pe care ti l-au facut, nu pot rodi intr-un om ca tine.
Tu trebuie sa fi un salvator al oamenilor, iar nu sa traiesti pentru a face rau, chiar daca ai avea convingerea ca ar fi indreptatit. Dumnezeu a fost marinimos cu tine spunandu-ti : Ajuta-te si te voi ajuta! . Si a facut-o pe deplin, ingaduindu-ti sa salvezi chiar si pe altii. Indeosebi, nu crede ca toate acele pacate pe care le-ai faptuit ar fi atat de grave. Exista o sumedenie de oameni cu inalta pozitie sociala care s-au facut vinovati de fapte mult mai grave decat ale tale. Numai ca ei nu au avut prilejul, in pedeapsa aplicata de justitia oamenilor, sa se inalte precum ai facut tu.
- Multumesc, parinte. Mi-ai facut un bine urias, pentru toata viata. N-am sa-l uit niciodata.
- Vei pleca mai departe, fiule, si vei avea de infruntat noi primejdii."
Papillon - Henry Carriere

20 aprilie 2009

Interesant,nu?

"Auzi,da voi doi sunteti frati?"
Radu se uita la Cristi,Cristi se uita la Radu.."Nu". A fost o intrebare adresata de o doamna pe care atunci am vazut-o pentru prima oara amandoi, venita de la Miskolc impreuna cu sotul la Satu Mare.Mi s-a parut putin comica intrebarea avand in vedere ca Cristi e cu ochi albastrii,alb-palid la fata,mai slabut si Radu e cu ochi caprui,ten mai ciocolatiu asa,in carne buna.Nici o asemanare fizica pentru care sa pui o astfel de intrebare.Se intampla acu o saptamana.
Aseara intalnire cu cativa prieteni din studentie in amintirea vremurilor de alta data la Filter.Mai mult a fost un private party pentru ca clubul era gol.Noua ne-a convenit de minune,ne-am ales muzica ne-am desfasurat linistiti.Dupa o vreme,cu Level UP,Shield ON Cristi isi noteaza in telefon ( pe vremea studentiei era cu foaie si pix ) o mica fraza si vine sa mi-o arate.
"Atunci cand totul merge bine e mai usor sa crezi ca gandurile tale au creat realitatea pe care o traiesti." Phu! Mirati,profunzi,ganditori incepem sa dezbatem subiectu. Ajungem la faza "auzi,da voi 2 sunteti frati?"
"Mai tii minte ce ne-o intrebat tipa?"
"Ce interesant,nu?!" zice Cristi.
"Ce asociere a facut tipa,cum naiba?"
"Pentru ca gandim la fel,avem atatea in comun despre cum ar trebui sa fie viata si ce e de facut...si vine tipa si te intreaba daca suntem frati."
"Iti dai seama frate? Te gandesti putin?"
"Pfu ma!! Da. Ce asociere a facut tipa,nu cred!" zice Radu.
"Extraordinar frate! Extraordinar!"
"Poi in ultimii 6 ani am petrecut foarte mult timp impreuna,am fost prin multe impreuna, ne-a intrebat vreodata cineva asa ceva?"
"Niciodata!"
"De ce tocmai acum? Si nu mai demult? Cum asa?"
Adevarul e ca cei doi sunt pe aceeasi lungime de unda din foarte multe pdv. de la stil de viata,de alimentatie,amandoi au cartea de capatai Conversatii cu Dumnezeu, Tata Bogat Tata Sarac,pe amandoi i-a trezit filme precum Matrix, Pay it forward, Peaceful.Warrior, Truman Show, Earthlings etc.,asta ca idee.
De o luna incoace treaba e si mai groasa.Cei doi s-au decis ca ajunge cu vorba,e timpul sa trecem la fapte,sa facem ceva concret,sa punem planurile in actiune,negru pe alb.
Si cand cei doi asta gandesc,asta vorbesc toata ziua si mai mult si mai mult...apare tipa si intreaba "da voi doi sunteti frati?"
"Intr-adevar! Tocmai acum,in 6 ani nimeni niciodata!"
"O foaie si un pix.Ma duc la bar sa cer o foaie si un pix."
"Treaba asta trebuie sa o pun pe foaie,e prea beton" zice Radu.
Se ridica se duce la bar,dupa tejgheaga e un prieten.
"Auzi da-mi si mie repede frate o foaie si un pix sa scriu ceva foarte tare,repede?"
"Da cine vrea sa scrie, tu sau..."si ridicandu-si privirea -peste Radu- catre canapele unde statea Cristi..."sauuu Radu??!"
MUT MODE ON!!